Archive for mai, 2009

Junior Summer University..again! Pentru clasele a XI-a!

joi, mai 21st, 2009

Organizaţia Studenţilor din „Universitatea Babeş-Bolyai” va desfăşura în perioada 16 – 29 iulie 2009 a doua ediţie a evenimentului Junior Summer University. Proiectul are ca activitate principală simularea procesului de predare, învăţare şi evaluare în Universitatea „Babeş-Bolyai” pentru un număr de 360 de elevi din toată ţara, care vor absolvi anul acesta clasa a XI-a. Elevii vor urma un program de cursuri, seminarii şi laboratoare reprezentative pentru anul I de studiu, susţinute de profesori şi doctoranzi din UBB. Cursurile vor fi predate în cadrul facultăţii pentru care elevii au optat în formularul de înscriere. Pe lângă programul de educaţie formală oferit, proiectul urmăreşte crearea unui cadru de dezbateri şi educaţie non-formală prin intermediul activităţilor propuse: prelegeri, sesiuni de informare, activităţi de socializare, discuţii pe teme educaţionale etc.

Junior Summer University se doreşte a se consolida ca program ce deţine calităţile unui ghid practic pentru elevii care doresc să-şi continue studiile la nivel universitar, oferindu-le acestora o perspectivă clară asupra posibilităţilor de urmat în cadrul UBB. Proiectul vine în ajutorul elevilor dezorientaţi cu privire la facultăţile între care au de ales pentru a-şi continua studiile la nivel universitar. Prin acest proiect elevii de clasa a XI-a pot să experimenteze viaţa de student în facultatea pe care doresc să o urmeze, având oportunitatea să testeze cursurile din mai multe facultăţi din UBB, pentru ca în final să facă o alegere conştientă şi sigură.

Sursă:

Pentru interesaţi, mai multe detalii pe site-ul oficial: http://jsu.osubb.ro

www.umbrelaverde.ro Ajute-te Păstrează România curată!

160x207_sa_pastram_ro_curata

Ce este Umbrela Verde

Umbrela Verde este o campanie de responsabilizare fata de mediu. Ea a fost initiata de Tuborg Romania, in vara anului 2007, cu sprijinul Ministerului Mediului si al Fundatiei Mereu Aproape.

Obiectivul campaniei este sa schimbe o mentalitate profund gresita a romanilor: “Gestul meu nu conteaza”. Sa-i convinga ca, impreuna, trebuie sa pastram Romania curata.
1. In cadrul campaniei au loc periodic actiuni de voluntariat. Pana in prezent, acestea au fost actiuni de ecologizare sau actiuni de informare si responsabilizare.

2. Campania are si o componenta de educare prin mass-media. In septembrie 2007, Antena 1 a difuzat zilnic 4 minidocumentare care trageau un semnal de alarma asupra consecintelor pe care le au gesturile noastre asupra mediului.

Sursa: www.umbrelaverde.ro

Pentru mai multe detalii : www.umbrelaverde.ro

C.J.E. Hunedoara Organizează….Balul Liceenilor!

miercuri, mai 6th, 2009

Da…..aţi citit bine…anul acesta C.J.E. Hunedoara pregăteşte un spectacol de zile mari în cadrul Balului Liceenilor.

CÂND VA AVEA LOC BALUL?

În data de 09.05.2009 la Sala Sporturilor Deva

Site-ul unde puteţi vota concurenţii este :

www.balulliceenilor.lx.ro

Puteţi vota cu note de la 1 la 5- fiind cea mai mare, respectiv 1 cea mai mică.

· Fiecare concurent poate fi votat o singură dată!

· Votarea se încheie pe data 23.04.2009, ora 20.00.

Succes concurenţilor!

Vă aşteptăm să ne distrăm pe cinste! :)

Gala “School After school!”

Inspectoratul Şcolar al Judeţului Hunedoara împreună cu

Consiliul Judeţean al Elevilor

organizează

Gala “School after school”

Ediţia a III-a

Data 08,05,2009

Ora 09,00

Locaţia Inspectoratul Şcolar Judeţean

Gala va cuprinde o
sesiune de prezentare a programelor şi proiectelor extraşcolare.

Grup ţintă

-Elevi cu vârsta cuprinsă
între 14-19 ani pentru o mai bună orientare profesională şi educaţională.

- Elevi din rândul cărora se vor
selecta viitorii voluntari pentru proiecte şi parteneriate

-Profesori implicati în
derularea de proiecte şi parteneriate educaţionale

Scopul

- Realizarea unui
cadru larg de prezentare pentru licee a activităţiilor extracurriculare şi
posibilitaea realizării de parteneriate între licee

- Optimizarea
comunic
ării
interşcolare

- Realizarea unui schimb de
experienţă între echipele de proiecte din diferitele licee ale judeţului

Un grup de elevi format din Jude Emilia, Bucerzan Alexandra, Oana Alexandra Stan şi Andreea Frăţilă de la Colegiul Naţional “Aurel Vlaicu” Orăştie vor prezenta proiectul Consiliului Consultativ al Elevilor – “Cea mai frumoasă clasă împodobită de Crăciun.”