Archive for septembrie, 2010

Primul zbor al lui Aurel Vlaicu

miercuri, septembrie 29th, 2010

În data de 20 iunie , un grup de elevi de la liceul nostru ( Stan Alexandra , Ionescu Mădălina , Şendroiu Daniel şi Mocanu Dragoş) însoţiţi de domnul profesor Ghintuiala Mihai , au participat la o acţiune in memoria lui Aurel Vlaicu  , mai exact 100 de ani de la istoricul zbor pe Dealul Cotrocenilor cu “maşina de zburat cu un corp în forma de săgeată”.Elevii au depus o coroană de flori la bustul lui Aurel Vlaicu, iar eleva Stan Alexandra a susţinut un scurt discurs   după care a donat revista aniversară a şcolii , muzeului.

DacFest – Costeşti 2010 ediţia I

joi, septembrie 23rd, 2010

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Hunedoara organizează în perioada 24-26.09.2010, în comuna Oraştioara de Sus, sat Costeşti, prima ediţie a Festivalului de cultură, civilizaţie şi tradiţii dacice, DacFest – „Sub semnul lupului”.

Scopul acestui festival este de a pune în valoare patrimoniul cultural şi istoric din zona cetăţilor dacice. Dorim să promovăm în cadrul acestei manifestări valorile autentice şi tradiţiile ancestrale ale poporului român, în rândurile generaţiei tinere şi nu numai.

Având în vedere importanţa deosebită şi valoarea excepţională a Cetăţilor Dacice din munţii Orăştiei, vă invităm să participaţi la masa rotundă cu tema „Punerea în valoare a patrimoniului cultural din munţii Orăştiei”, ce va avea loc în data de 24.09.2010, ora 15.00, în sala de conferinţe a Centrului de Agrement pentru Tineret – Costeşti (comuna Oraştioara de Sus).

Se vor dezbate urmatoarele teme:

-         Administrarea Cetăţilor – prezent şi perspective;

-         Restaurare, întreţinere, punere în valoare;

-         Infrastructura de turism.

Afiş DacFest 2010

Ziua recoltei – 25 septembrie

marți, septembrie 21st, 2010

După cum ne-am obişnuit, în data de 25 septembrie 2010 , Primăria municipiului Orăştie organizează o expoziţie in Piaţa Cetaţii  (Piaţa mare) constând in toate bogaţiile toamnei. Fiecare şcoală v-a avea un stand aranjat de elevi. Cel mai frumos stand v-a fi cu siguranţă premiat.

Consiliul Consultativ al Elevilor de la CNAV  ii îndeamnă pe toţi elevii din şcoală să contribuie cu ce pot la realizarea  standului. Toate materialele aduse se v-or lăsa la elevul de serviciu însoţit de nume si clasa din care face parte , până vineri , 24 septembrie !

Vă aşteptăm în numar cât mai mare !

Misiunea îndeplinită ! Standul de la Ziua recoltei a fost pe măsura aşteptărilor. Dovadă stau cele 2 diplome caştigate : la liceu Diplomă pentru cei mai populari , iar la clasele de gimnaziu Diplomă pentru cei mai tenace.

Picture 964

Picture 927

Picture 915

Picture 913

Picture 924

Picture 923

Picture 935

Săptămâna mobilitaţii europene 2010

marți, septembrie 21st, 2010

Cu ocazia Săptămânii mobilitaţii europene 2010 ( 16-22 septembrie ) Primăria municipiului Orăştie organizează în data de 22 septembrie la ora 11 un concurs de mers pe bicicletă , role si cross. Câte un grup din fiecare şcoală vor participa la acest concurs , cei mai buni urmând a fi premiati.

Noi le urăm succes tuturor  !

Toată acţiunea s-a desfăşurat foarte frumos în Parcul tineretului din Orăştie.Au fost prezenti elevii tuturor şcolilor din oraş.S-au organizat întreceri de ciclism , cross si role.Premierea câştigatorilor a fost facută de domnul primar Alexandru Munteanu , la Casa de Cultură din Orăştie.Înainte de înmanarea premiilor elevii au fost informaţi despre acţiunile organizate în anii precedenţi.

Elevii şcolii noastre au câştigat premii la fiecare scţiune :

Cross : Locul I – Stoica Sergiu ( XII-B)

Locul II- Lup Raul ( X -C )

Locul III – Muntoiu Marius ( X-C )

Ciclism : Locul I – Popa Daniel (XII -B )

Locul II – Bârsan Ciprian ( IX- E )

Locul III – Săliştean Claudiu ( X -D )

Role : Locul I - Florea Ramona ( X- A)

Locul II - Tamaş Gabriela (XII – C )

Şi câteva poze….

Prima acţiune…Târgul de carte

miercuri, septembrie 15th, 2010

Consiliul Consultativ al Elevilor începe anul în forţă organizând prima acţiune: Târgul de carte care va avea loc vineri 17 septembrie în cantina liceului  începând cu ora 13 . Acest târg este destinat elevilor care vor să cumpere sau să vândă manuale si cărţi şcolare.Vă aşteptăm !

marți, septembrie 14th, 2010

ANUL ŞCOLAR 2010-2011 ESTE OFICIAL DESCHIS  !!

MULT   SUCCES !